Chainlink (LINK), choć prawie nieznany w Polsce, jest obecnie jednym z najpopularniejszych altcoinów na świecie. Tylko w zeszłym roku odnotowano wzrost o ponad 500%, co stanowi więcej niż najpopularniejszą kryptowalutę, Bitcoin (BTC) i więcej niż prawie wszystkie wiodące altcoiny. Co więcej, jako jeden z niewielu projektów w branży kryptowalut, jest coraz częściej stosowany.
Chainlink (LINK) - co musisz o tym wiedzieć?
Chainlink to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum, skierowana szczególnie do klientów biznesowych i instytucjonalnych, którzy chcą korzystać z tak zwanych inteligentnych umów. Mówiąc prościej - działa jako pośrednik między inteligentnymi umowami a zewnętrznymi źródłami danych (niezbędnymi do ich działania), umożliwiając bezpieczne połączenie i wymianę danych ze źródeł zewnętrznych. Umożliwia także łączenie się, między innymi, z innymi sieciami blockchain.
Chainlink ma również własną kryptowalutę, token ERC-20 o nazwie LINK, który służy do obciążania dostawców danych inteligentnych kontraktów. W sumie jest 1 miliard tokenów LINK. Jednak tylko 350 milionów (sprzedanych podczas ICO w 2017 r.) Z nich jest obecnie w obiegu.
Chainlink zaliczający duże wzrosty
W 2019 r., Kiedy zakończyła się „zima kryptowalut” (która trwała ponad rok), rynek kryptowalut odnotował znaczące ożywienie. To ożywienie przyniosło największy wzrost od 2017 r., Zarówno w przypadku Bitcoin (BTC), jak i wiodących altcoinów. Jednak po kilku miesiącach hossy przyszedł czas na gwałtowny spadek cen. W drugiej połowie roku prawie cały rynek kryptowalut załamał się - kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła wówczas z około 390 mld USD do poniżej 180 mld USD.
Ostatecznie większość kryptowalut znacznie spadła. Niektóre z nich zakończyły jednak rok z większym zyskiem. Chainlink (LINK) jest jednym z nich. W 2019 r. Odnotował wzrost o 511%, z 0,29 USD do 1,77 USD. Oprócz tokena HedgeTrade (HEDG), żadna z 30 największych kryptowalut nie osiągnęła wyższego zwrotu z inwestycji (ROI) w ubiegłym roku.
W 2020 r. Chainlink ma się równie dobrze, jak w 2019 r. Obecna cena kryptowaluty (stan na 17.06) wynosi 4,07 USD.
Chainlink - zastosowania
Sukces projektu Chainlink i sukces jego tokena LINK wynika głównie z faktu, że inne podobne projekty po prostu nie dały rezultatów po ICO. Chainlink to jeden z niewielu projektów w branży kryptowalut, który jest stale rozwijany i coraz częściej wykorzystywany. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości Chainlinkt może przejąć inne projekty, a token LINK może zyskać na wartości.
Warto wspomnieć o Chainlink, między innymi ze względu na partnerstwo z wiodącym międzybankowym systemem płatności SWIFT oraz łączenie banków z inteligentnymi kontraktami. Ogłoszenie partnerstwa z SWIFT niewątpliwie miało wpływ na kurs tokena LINK, który rozpoczął kolejny rajd w drugiej połowie ubiegłego roku. Co więcej, Chainlink współpracuje z największym na świecie producentem procesorów komputerowych, Intelem i jedną z największych firm ubezpieczeniowych na świecie, francuską AXA.
W lutym 2019 r. Chainlink połączył siły z platformą Celar, która umożliwiła tej ostatniej jednoczesne obniżenie kosztów i zwiększenie prywatności. Firma nawiązała również współpracę z platformą Mobilum, co zaowocowało lepszą płynnością i natychmiastowymi transakcjami, a także krótszymi opóźnieniami w filtrowaniu danych do systemu. W czerwcu firma ogłosiła współpracę z Google Cloud. Alphabet Corporation (do której należy Google) rozważa wykorzystanie technologii Chainlink do tworzenia hybrydowych aplikacji blockchain / cloud (kurs wymiany tokena LINK szybko zareagował na tę wiadomość).
W październiku największa giełda kryptowalut na świecie, Binance, ogłosiła nową współpracę z Chainlink. W ramach partnerstwa Binance połączy swoje dane kryptograficzne z innymi platformami blockchain. Ten krok jest częścią szerszego zakresu działań wspierających rozwój zdecentralizowanego finansowania (DeFi). LINK był również jednym z niewielu tokenów dodanych do Binance bez opłat, po prostu w oparciu o zalety projektu.