W dniu dzisiejszym Ethereum świętuje swoje piąte urodziny. Projekt zyskał przez ten okres czasu wielu sympatyków i wyemitowana przez niego kryptowaluta jest obecnie drugą najpopularniejszą kryptowalutą na świecie.
Ethereum z piątymi urodzinami
Dzisiaj Ethereum obchodzi swoje piąte urodziny (ponieważ mainnet został uruchomiony 30 lipca 2015).
Oryginalna biała księga dotycząca Ethereum (zatytułowana: „Dokumentacja dotycząca Ethereum: inteligentna umowa nowej generacji i zdecentralizowana platforma aplikacji”) została napisana przez rosyjsko-kanadyjskiego programistę Witalija Dmitrijewicza Buterina (lepiej znanego jako „Vitalik Buterin”) i opublikowana na jego blogu w grudniu 2013 r.
Oto jak Vitalik w skrócie opisał główny cel Ethereum:
To, co Ethereum zamierza zapewnić, to łańcuch bloków z wbudowanym pełnoprawnym językiem programowania zgodnym z Turingiem, który może być używany do tworzenia „kontraktów”, których można używać do kodowania dowolnych funkcji przejścia między stanami, umożliwiając użytkownikom tworzenie dowolnego z opisanych systemów powyżej, a także wiele innych, których jeszcze sobie nie wyobrażaliśmy, po prostu zapisując logikę w kilku wierszach kodu.
Początki projektu
Ethereum zostało ogłoszone przez Vitalika 27 stycznia 2014 r. W drugim dniu konferencji North American Bitcoin Conference w Miami na Florydzie.
Podczas swojego wystąpienia Vitalik powiedział, że jednym z zastosowań Ethereum jest tworzenie kryptowalut do specjalistycznych celów:
Nie używajmy jednej waluty. Miejmy tysiące walut.
Około sześć miesięcy później (7 czerwca 2014 r.) Ośmiu współzałożycieli Ethereum ― Vitalik Buterin, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Mihai Alisie, Amir Chetrit, Joseph Lubin, Gavin Wood i Jeffrey Wilke ― spotkali się w wynajętym domu w Zug , Szwajcaria (miasto, któremu nadano przydomek „Crypto Valley”). Na tym spotkaniu Vitalik zaproponował, aby projekt Ethereum był kontynuowany jako non-profit.
Rozwój Ethereum został sfinansowany w ramach pierwszej oferty monet (ICO) w okresie od lipca do sierpnia 2014 r., A uczestnicy płacili za token Ether (ETH) za pomocą Bitcoin (BTC). To ICO zebrało 3700 BTC w ciągu pierwszych 12 godzin i łącznie zebrano 18 milionów dolarów.
Ostatni prototyp weryfikujący koncepcję Fundacji Ethereum, o kryptonimie „Frontier”, został udostępniony 30 lipca 2015 r.
Chociaż Frontier stał się publicznie dostępny w tym dniu, oferował tylko interfejs użytkownika „wiersza poleceń”, a jego celem było umożliwienie programistom używania go w środowisku testowym na żywo (mimo że platforma miała do czynienia z prawdziwymi funduszami).