Portfele kryptowalutowe – który wybrać?

Portfele kryptowalutowe służą szczególnie do przechowywania walut wirtualnych, a także do przeprowadzania transakcji z ich udziałem. Na jakie portfele warto zwrócić największą uwagę?

O portfelach

Portfele pozwalają nam zrobić cokolwiek z kryptowalutami – pobierać je, wydawać innym, a także po prostu przechowywać. Jednak pamiętajmy, że kryptowaluty nie znajdują się w nim fizycznie. Umieszcza się w portfelu dane liczbowe w bazie blockchaina. Każda transakcja musi być podpisana kluczem prywatnym.

Nie istnieje taki portfel, w którym moglibyśmy przechowywać wszystkie kryptowaluty istniejące na rynku. Wszak każdy z coinów działa w inny sposób, na innym blockchainie. Byłby to też zapewne krok w stronę centralizacji tej branży, a jej ideą jest jej brak.

Rodzaje portfeli

  • Portfele sprzętowe

Jest to fizyczne urządzenie elektroniczne, które powstało w celu zabezpieczenia bitcoinów. Taki portfel musi być podłączony do komputera, telefonu lub tabletu. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli weźmie się pod uwagę wygodę i brak niepewności związanej z niebezpieczeństwem w sieci. Wszystkie klucze prywatne przechowuje się offline, gdzie są w pełni chronione, nawet jeśli na komputer wedrze się złośliwe oprogramowanie.

  • Hot wallety

Tzw. gorące portfele to darmowe portfele, które działają przy podłączeniu do internetu. To z kolei niesie za sobą ryzyko włamania i przejęcia kluczy przez niepożądane osoby. Trzeba tutaj zaopatrzeć się w dodatkowe zabezpieczenia, które mają zapobiegać atakom hakerskim. Nie wymaga się przy jego założeniu żadnej dodatkowej weryfikacji dokumentami.